Jak skutecznie uczyć się języka obcego, czyli angielski w 8 krokach

Każdy z nas chciałby władać co najmniej kilkoma językami, jednak w rzeczywistości okazuje się, że mamy problem z nauczeniem się nawet jednego.  Co  należy zrobić, aby nauka języka stała się przyjemna, bezstresowa i możliwie jak najbardziej skuteczna?

ZASADA NR 1: Jaki masz cel?

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz uczyć się języka obcego? Jaki masz cel/cele krótko i  długoterminowe? Wypisz sobie konkretne rzeczy/funkcje językowe (np. jak wynająć auto za granicą, jak samodzielnie przeprowadzić prezentację), które chcesz osiągnąć za 3 miesiące, pół roku, czy za rok.

ZASADA NR 2: Jakie masz zasoby?

Określ swoje zasoby/narzędzia, które wykorzystasz w procesie edukacyjnym. Jednym z zasobów będzie talent – łatwość uczenia się języków.  Kolejnym zasobem będzie  motywacja, która albo pomoże Ci iść do przodu, albo zahamuje rozwój. Możesz ją wzmacniać przez pozytywne podejście do nauki. Atmosfera na zajęciach będzie odgrywała kluczową rolę, a Twój lektor wyznaczy ścieżkę nauki, dobierze ciekawe materiały i tak poprowadzi zajęcia, abyś krok po kroku był bliżej swojego celu. Pamiętaj, że lektor powinien wzmacniać w Tobie poczucie własnej wartości, nawet jeśli popełniasz błędy i Twoja droga do płynności jest wyboista.

ZASADA NR 3: Metoda.

Profesjonalna firma szkoleniowa dobierze metodę odpowiednią do Twojego poziomu językowego. Metodyka uczenia języka obcego obecnie opiera się głównie na metodzie komunikatywnej, która od początku daje możliwość wypowiadania się słuchaczowi w sytuacjach życiowych, realnych, gdzie zastosowanie funkcji językowych, takich jak: prośba, zaproszenie, dawanie opinii, są celem nadrzędnym.

ZASADA NR 4: Ćwicz pamięć.

Nie ma się co oszukiwać – bez znajomości słówek nie zbudujesz zdań, bez formułowania wypowiedzi nie będziesz mówił. Pamięć, jak każdy inny mięsień, powinien być ćwiczony. Okazuje się, że ćwiczenia fizyczne i dieta bogata w tłuszcze Omega 3 – to niekwestionowane usprawniacze pamięci.

Dobra wiadomość dla kawoszy – umiarkowane delektowanie się kawą (2-3 filiżanki dziennie) może pozytywnie wpłynąć na pamięć długotrwałą i czas reakcji.

ZASADA NR 5: Raz, a dobrze – rozpraw się ze swoimi przekonaniami i stereotypami, które Cię blokują.

Ile to razy słyszałeś: ” w Twoim wieku nauka?”, “Nie masz rodziny w Anglii, nie masz szans” i moje ulubione “Nie mam talentu językowego!”. Jeśli część z nas nie jest utalentowana językowo, to w jaki sposób nauczyliśmy się języka ojczystego? Nie pozwól, aby przekonania zawładnęły Twoim życiem, wyjdź poza schemat i spróbuj zrobić to, na co masz ochotę.

ZASADA NR 6: Wyrób w sobie systematyczność.

Co mówią poligloci? 10 minut dziennie daje większe efekty niż sesja 1,5 h w ciągu tygodnia. Okazuje się, że dorośli to grupa wiekowa, która ma największe trudności z wygospodarowaniem czasu na “pracę domową”. Proponuję zastąpienie nudnej domówki, zadaniem przyjemnościowym – obejrzyj film w wersji oryginalnej, posłuchaj swojej ulubionej muzyki i tekst przetłumacz na polski, poczytaj o swoich ulubionych tematach/zagadnieniach w języku obcym.

ZASADA NR 7: Ćwicz 4 sprawności językowe.

Ćwicząc sprawności receptywne i produktywne dajesz sobie możliwość uczenia się tak, jak nauczyłeś się języka ojczystego. W codziennym życiu słuchasz, mówisz, piszesz, czytasz – dlaczego nie miałbyś tego robić w języku obcym?

ZASADA NR 8: Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz: powtarzaj.

Znane powiedzenie mówi: “Practice makes perfect”. Jeśli chcemy poprawić umiejętności prowadzenia pojazdu, jeździmy więcej autem – as simple as that. Im więcej kontaktu z językiem, ćwiczeń, tym większe szanse na zapamiętanie materiału.