Dookoła nauki języka angielskiego od lat krąży wiele mitów. Często zniechęcają one do nauki, powodują spadek motywacji, a nawet powodują, że kursant rezygnuje z nauki niedługo po jej rozpoczęciu. Pora więc raz na zawsze się z nimi rozprawić. Oto one – 6 najbardziej popularnych mitów dotyczących nauki języka angielskiego! Obalenie ich pomoże Ci pokonać trudności w nauce języka.
MIT 1: Jestem za stara/y
To chyba jeden z najbardziej powszechnych mitów dotyczących nauki języka angielskiego. A może jest to po prostu jedna z najczęstszych wymówek? Tak czy inaczej, cały czas mam do czynienia z dorosłymi, którzy używają tego argumentu, aby tłumaczyć sobie brak efektów, rozliczyć się z braku motywacji lub… w ogóle nauki nie rozpocząć. A tak naprawdę argument wieku to jedna wielka ściema. Nie istnieją żadne konkretne badania naukowe, które udowodniłyby, że będąc starszym masz więcej trudności w nauce języka obcego. Nasze mózgi cały czas się rozwijają i dostosowują do nowych warunków, dlatego na naukę dosłownie nigdy nie jest za późno. Oczywiście, udowodniono, że mózg dziecka jest bardziej chłonny, w szczególności jeśli chodzi o naukę obcego akcentu. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy naprawdę muszę mieć akcent native speakera?”. Mit z serii „Jestem za stary” nie jest związany tylko z samym biologicznym podejściem do przyswajania wiedzy przez mózg. Często chodzi też o kwestię samej metody nauki języka. U dzieci nauka języka angielskiego często związana jest z zabawą, nie ma zbyt wielu zasad i reguł. Dziecko po prostu przyswaja otaczające je informacje, i nawet jeśli chodzi na kurs językowy, sam proces nabywania wiedzy jest bardzo naturalny. Dorośli muszą bardziej się na tym skupić, zarówno w przypadku nauki języka angielskiego, jak i innych dziedzin (tu możesz zapoznać się z naszą ofertą w zakresie innych kursów).
MIT2: Jedyna opcja to wyjazd za granicę
W ten mit wierzą tysiące kursantów mających trudności w nauce języka. Tymczasem znam wiele osób, które nigdy nie uczyły się języka za granicą, a posługują się nim biegle. Wyjazd do innego kraju może być oczywiście pomocny, tak jak nauka z native speakerem, nie umniejsza on jednak roli naturalnych predyspozycji do nauki języka angielskiego. Są osoby, które nawet za granicą nie osiągnęły pożądanych rezultatów. Nie chciały się uczyć, bały się używać języka na co dzień, nie były wystarczająco zmotywowane. Kluczem jest regularne komunikowanie się z obcokrajowcami. Bardzo skuteczną metodą nauki jest tzw. zanurzenie w języku, czyli obcowanie z nim każdego dnia. Kurs językowy, dobry lektor (niekoniecznie native speaker), motywacja i samozaparcie – to klucze do osiągnięcia sukcesu. Wszystko to możesz zrobić w zaciszu własnego domu, na przykład zapisując się na kurs językowy online.
MIT3: Nauka z native speakerem jest kluczowa
Wierz mi, pochodzenie lektora nie ma żadnego znaczenia. Nauka z polskim nauczycielem może być równie, a w niektórych przypadkach nawet bardziej efektywna, co nauka z native speakerem. Ważne, aby poprawnie rozumieć pojęcie native speakera – niekoniecznie jest to osoba z wykształceniem pedagogicznym, jest to po prostu każda osoba, która od urodzenia mówi w danym języku. Nie ma żadnej gwarancji, że native speaker będzie potrafił przekazać Ci wiedzę lepiej niż polski nauczyciel. Lektor powinien więc posiadać wiedzę, wykształcenie oraz doświadczenie. Ważne są metody nauki języka, narodowość lektora nie ma większego znaczenia. Ponadto na początkowych etapach nauki polski lektor może być ułatwieniem, gdyż lepiej wytłumaczy Ci zasady i reguły. Jeśli jesteś zainteresowany nauką lub studiami w języku angielskim, sprawdź nasze kursy językowe Academic English.
MIT4: Jestem językowym beztalenciem
Nie znam osoby, która bez wysiłku i ciężkiej pracy nauczyła się języka angielskiego. Na różnych etapach nauki większość kursantów napotyka trudności w nauce języka, co zwykle związane jest z wątpliwościami na temat sensu dalszej nauki. Jeśli będziesz regularnie powtarzać sobie, że nie masz talentu do języków obcych, że jesteś językowym beztalenciem, prawdopodobnie nigdy nie nauczysz się języka i nie pomoże Ci żaden kurs językowy ani nauka z native speakerem. Każdy przyswaja wiedzę w swoim indywidualnym tempie, istnieją też wrodzone predyspozycje językowe, wszystkie braki możesz jednak nadrobić ciężką pracą i samozaparciem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat trudności w nauce języka, zajrzyj do artykułu o problemach w nauce i przekonaj się, jak możesz łatwo je rozwiązać.
MIT5: Nie potrzebuję gramatyki, chcę tylko mówić
Ze wszystkich mitów językowych ten chyba jest najbardziej irytujący dla nauczyciela. Bez gramatyki ani rusz – gramatyka to szkielet, na którym kursant stopniowo buduje swoje zdolności językowe. Nauka języka angielskiego jest nierozerwalnie związana z gramatyką, strukturą wyrazów i zdań. Brak znajomości zasad gramatycznych zawsze będzie przeszkodą w uzyskaniu pełnej biegłości językowej. Chcesz płynnie mówić w języku angielskim? Poznanie zasad i struktur gramatycznych to zadanie domowe, które musisz odrobić!
MIT6: Moja żona nauczyła się metodą Callana, ja też się tak nauczę
Są różne metody nauki języka angielskiego. I niestety nie ma jednej uniwersalnej, która sprawdzałaby się w przypadku każdego kursanta. Najlepsza metoda nauki to ta, która działa u konkretnej osoby. Nie ma więc sensu szukanie jednej, jedynej metody nauki języka, która zapewni Ci biegłość językową. Warto więc metodą prób i błędów znaleźć metodę i oparty na niej kurs językowy, które jak najlepiej się u Ciebie sprawdzą. W wyborze najlepszej pomoże Ci coaching językowy.